22 Şubat 2012Sneaker Pimps - Blue Movie


"Bir Film Nasıl Okunur" Alkan Avcıoğlu
kargART Atölye


Filmlere farklı bir gözle bakmaya başlamak ister misiniz?
Sinemaya yaklaşımınızı değiştirecek olan bu atölye çalışmasında amaç sinemanın temel konseptlerini tanıtıp çağdaş film gramerini kavramaya dair pratik geliştirmek.
Kamera, ışık, kurgu, ses, oyunculuk gibi sinemasal anlatım öğelerini ayrı ayrı ve nihayetinde bir bütün olarak inceleyip kavrayarak, film izleme deneyimlerini zenginleştirip farklı okuma biçimleri geliştirilecek.
Filmlerin hep gözümüzün önünde duran kodlarını okumayı öğrenirken klasiklerden çağdaş örneklere birçok film masaya yatırılacak.
Her kamera konumunun, her görüntü düzenlemesinin anlamı nasıl şekillendirdiğinin sahne örnekleri üzerinden incelendiği atölyede, bir filmin nasıl analiz edilebileceğine dair filmlerin anlam perdesini aralamaya uzanan bir yolculuğa çıkılacak.


Bir Film Nasıl Okunur?
Kimle: Alkan Avcıoğlu
Başlangıç Tarihi: 04 Mart Pazar
Tarihler: Her Pazar
Saat: 15:00 - 18:00
Süre: 10 hafta
Ücret: 10 haftalık ücret 400 TL.
Kayıt ve Bilgi İçin : info@kargart.org adresine ileti gönderiniz.Alkan Avcıoğlu Hakkında:

1982, İzmir doğumlu Alkan Avcıoğlu, Uludağ Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Lull dergisini çıkartmaya başladıktan kısa bir süre sonra muhtelif süreli yayınlarda müzik ve sinema yazarlığı yapmaya başladı. Şubat 2003’ten bu yana Sinema dergisinin daimi yazarlarından olan Alkan Avcıoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sinema ve TV üzerine yüksek lisans yaptı. 2007 yılında film analizi üzerine seminer ve dersler vermeye başladı. Sinemayı göstergebilim, psikanaliz gibi farklı disiplinlerle birlikte sorgularken, feminist film teorisi ve sinemada toplumsal cinsiyet rolleri üzerine akademik çalışmalarına devam ediyor. Halen film eleştirmenliği de yapmakta olan Alkan Avcıoğlu, şu anda Marmara Üniversitesi İletişim Bilimleri bölümünde doktora tezini hazırlamakta.

Atölye için: Kargart

5 yorum:

çevrimiçi dedi ki...

katılırım ben buna

Vladimir dedi ki...

Çok keyifli bir çalışma olacağa benzer

7.oda dedi ki...

kesinlikle çok keyifli ve çok doyurucu oluyor..
İstanbulda olduğum haftasonları ben de katılacağım hatta :)

banu dedi ki...

vayy süpermişş!....
Orası İstanbul!!

Alpar dedi ki...

Alkan’ın atolyesi Mario Levi’ninkinden daha ilgi cekici benim icin aslında. Bakalım; seyahatlerden fırsat kalırsa dusunuyorum.