27 Kasım 2012DORO - White Wedding 


An’ı ölümsüzleştirmektir fotoğraf..

Anları sonsuza kadar dondurmak.. 

Yıllar sonra o fotoğraf karesine bakıp o günü anımsayabilmektir hayat bazen de.. 


Hayat hızla akıp gidiyor, her şey değişiyor.. Zevklerimiz, beğenilerimiz, isteklerimiz, hayallerimiz.. Her şey sonsuz bir hızla değişiyor ve gelişiyor.. En büyük tetikleyicilerden biri de teknoloji.. Teknoloji her şeyi inanılmaz hızlı bir şekilde ilerletiyor.. Eskiden “fotoğraf çekilmek” demek; özel günlerde stüdyoya gidip poz vermek demekti büyük bir heyecanla.. Çok az kişinin fotoğraf makinesi vardı ve ancak onların fotoğraf çekilmek yerine “fotoğraf çekmek” diye bir tanımlaması mevcuttu.. Makine de, film de pahalı ve zor bulunan şeylerdi..


Zaman ilerledi, fotoğraf makinesine sahip olan insan sayısı hızla arttı.. Ve artık fotoğraf çekmek pek çok insanın yemek yemek gibi doğal bir güdüsü haline geldi.. Zaman ilerledi.. Artık stüdyoya kapanıp, bomboş bir ortamda ışıklara bakarak poz vermenin devri kapandı.. Düz bir fonun önünde nefesinizi tutarak ve kıpırdamayarak vereceğiniz birkaç pozun devri kapandı.. Artık bu şekilde çekildiğiniz fotoğrafların ardına yapay ormanlar, şelaleler koyma devri kapandı.. Şimdi doğaya inmenin vaktidir.. Yanınıza sevdiğiniz bir fotoğrafçınızı alıp güle oynaya poz vermenin vaktidir.. İstiyorsanız bir denizin dibinde, istiyorsanız bir ormanın içinde, istiyorsanız bir uçurumun kenarında.. Nefesinizi tutmaya gerek kalmadan, sıkılmadan, gerilmeden.. Kahkaha atarak, sohbet ederek, birkaç pozla sınırlı kalmadan dilediğinizce tadını çıkarma vaktidir fotoğraflarınıza model olmanın..


Kuşkusuz insanın en özel anlarından biri de evlendiği gün.. Kolay değil, yıllarca hayali kurulan beyaz gelinliği üzerinizde taşıyacağınız o günü tamamlayabilmek.. Kolay değil hayatınızın kadınının yanında smokinin içinde terlemeden durabilmek.. Tadını çıkarabilmek!.. İşte bu özel gününüzde sizinle olacak ve her özel anınızı ölümsüzleştirecek biri gerekli en çok..

Kim mi?

Benden size bir sır öyleyse.. Samimiyetine, görüş penceresine, becerisine ve bilgisine yani gözlerine ve ellerine güvendiğiniz biri olsun O özel günde yanınızda olacak kişi..

Fatoş Avcıoğlu / Evlilik DergisiYukarıdaki yazım, Evlilik Dergisi'ne bir arkadaşım için yazdığım ve yayınlanan yazımdı.


Ben "düğün fotoğrafçılığı" yapmıyorum ama çok sevdiğim arkadaşım Banu'nun evlendiği gün sabahtan akşama kadar yanında olup her anını fotoğraf çektim. Bizimkisi daha çok büyük bir eğlence gibiydi.. Her fotoğrafı çekerken çok güldük. Tabi önceden ikisini de uyardım, bu konuda hiç tecrübem olmadığını ve belki de günün sonunda sadece bir iki düzgün fotoğraf olabileceğini biliyorlardı. Onlar bu riske girdi :) Ama herşey beklediğimizden daha güzel ve daha eğlenceliydi gerçekten. Benim ekstra ışığım, ekstra lensim, ya da bir sürü teçhizatım yok, fotoşop da bilmiyorum ama vizörün arkasında olmayı seviyorum, deklanşöre basmayı da :) Hele ki böyle bir eğlenceli çifti çekmek çok keyifliydi.. Günün sonunda ne oldu dersiniz? :) Onlara bir sürü güzel kare armağan edebilmiş oldum :)Yazının başındaki ve sonundaki fotoğraflar da benim o güne dair sevdiğim fotoğraflardan sadece ikisi..

4 yorum:

banu dedi ki...

canım benim ellerine sağlık, ne gülmüştük ama , aslında fotoğraf çektiriken çok tedirgin olurum, kasılırım sevmem yani ama sayende o stresli ve yoğun günün en tatlı anlarıydı :)))))

7.oda dedi ki...

evet çok eğlenceli bir gündü hakkaten.. sanırım düğün stresi bile kalmamıştı :)
gerçekten o gün insanın kesinlikle kendini yanında rahat edeceği bir fotoğrafçıyla geçirmesi önemli.

Blogger Bolat dedi ki...

Güzel bir yazıymış elinize sağlık, ah ah zaman hepimizin pişmanlığı herhalde :)

7.oda dedi ki...

Zaman.. Akıp giden.. Geriye kalan..